List of graduate students from CCSU in the Class of 2017

Published on Thursday, 18 May 2017 21:49
Written by CCSU

Keith Stanley Casserino, Berlin, M.A. Biological Sciences

Kristen Nicole Aniolowski, Berlin, M.A. Psychology

Carli Mazzarella, Berlin, M.S. Accounting

Sean Peter Gedraitis, Berlin, M.S. Counselor Education

Anthony Ryba, Berlin, M.S. Educational Studies

Michelle Kristin Ayotte, Berlin, M.S. Reading and Language Arts

Jeffrey Alexander Carpenter, Berlin, M.S. STEM Education

Michael Christopher Baccaro, Berlin, M.S. Technology Management

Wojciech Piechota, Berlin, M.S. Technology Management

Nicole Veronica Baccaro, Berlin, MBA

Joseph Barrett, Berlin, MBA

Martin Konferowicz, Berlin, MBA

Kathleen Elizabeth Mullins, Berlin, MBA

Christopher Victor Eckert, Berlin, SYC Educational Leadership

Sarah Lee Lindstrom,Bristiol, Ed.D. Educational Leadership

Alessandro W. Ciccarelli,Bristiol, M.A. History

Rachel Christine Beaudoin, Bristiol, M.A. Teacher Education

Earl Gregory Procko, Bristiol, M.S. Art Education

Michael Morrison, Bristiol, M.S. Biological Science- Anesthesia

Kristen Hasler, Bristiol, M.S. Biological Sciences

Jenna Marie Curren, Bristiol, M.S. Communication

Kate Elisabeth Ayotte,Bristiol, M.S. Counselor Education

Melissa Beth Morgan, Bristiol, M.S. Counselor Education

Ashley Nicole Perry, M.S. Counselor Education

Eric Alexander Vargas, Bristiol, M.S. Counselor Education

Brandon Matthew Dudzinski, Bristiol, M.S. Criminal Justice

Marina Lynn Manocchio, Bristiol, M.S. Criminal Justice

Connor Jay McCarthy, Bristiol, M.S. Educational Leadership

Courtney Ann Mullaney, Bristiol, M.S. Educational Leadership

Caitlin Anne Kelley, Bristiol, M.S. Educational Technology

Heather Distasio Rayner, Bristiol, M.S. Educational Technology

Kaleigh Marie Metayer, Bristiol, M.S. Marriage & Family Therapy

Richard Charles Santanella, Bristiol, M.S. Music Education

Michael Anthony Trevino, Bristiol, M.S. Physical Education

Jessica Marie Arasimowicz, Bristiol, M.S. Reading and Language Arts

Amanda Lynne Woznicki, Bristiol, M.S. Reading and Language Arts

JulieAnne Marie Brouker, Bristiol, M.S. Special Education

David Lawrence, Bristiol, M.S. Technology Management

Daisy Ayala Almonte, Bristiol, MBA

Michael Robert Mucha, Bristiol, MBA

Theodore P. Sanders, Bristiol, SYC Educational Leadership

Beverly Anne Kissane, East, Berlin, M.S. Educational Technology

Stacey Clark, East, Berlin, SYC Educational Leadership

Erin Grace Shemeth, Kensington, M.S. Counselor Education

Mary Frances Sylvester, Kensington, M.S. Geography

David Joseph Sylvester, Kensington, M.S. Physical Education

Ian B. VanderGulik, Kensington, M.S. Physical Education

Amy Lynn Pajor, Kensington, M.S. Reading and Language Arts

Diana M. Beardsley, Kensington, SYC Educational Leadership

Laura Ann O’Brien, Kensington, SYC Reading and Language Arts

Karli G. Walczewski, New Britain, M.A. Biological Sciences

Erin E. Alicandro, New Britain, M.A. English

Ashley Elizabeth Arbo, New Britain, M.A. Information Design

James E. Bryant, New Britain, M.A. Information Design

Richmond Ofosu Gyamfi, New Britain, M.A. Mathematics

Carlos Steven Plaza, New Britain, M.A. Mathematics

Cally Antoinette Regan, New Britain, M.S. Biological Science- Anesthesia

Agnieszka Kosciolek, New Britain, M.S. Biological Sciences

Venkata Naga Ma Bhupathi, New Britain, M.S. Computer Info. Technology

Heena Mehveesh Khanam, New Britain, M.S. Computer Info. Technology

Lavanya Mattaparthi, New Britain, M.S. Computer Info. Technology

Rajasekhar Redd Mudela, New Britain, M.S. Computer Info. Technology

Harshita Singh, New Britain, M.S. Computer Info. Technology

Kruthika UmmadahalliSomaraju, New Britain, M.S. Computer Info. Technology

Vijay Sharma, New Britain, M.S. Construction Management

Tracy Christine Anderson, New Britain, M.S. Counselor Education

Juliette Maria Palazzolo, New Britain, M.S. Counselor Education

Brandi Rose Young, New Britain, M.S. Counselor Education

Enid Lynn Largaespada, New Britain, M.S. Criminal Justice

Raymond M Swank, New Britain, M.S. Criminal Justice

Paula Broderick, New Britain, M.S. Educational Technology

Sarah L. Labins, New Britain, M.S. Educational Technology,

Alison Jeanne Benner, Newington, M.A. Biomolecular Sciences

Kenneth Michael Palanza, Newington, M.A. Biomolecular Sciences

Lauren Ellen Petersen, Newington, M.A. Modern Languages

Janet G Zvonarek, Newington, M.A. Modern Languages

Praveen Sai Ayyagari, Newington, M.S. Computer Info. Technology

Evan Matthew Piacente, Newington, M.S. Construction Management

Jenna Elizabeth Angello, Newington, M.S. Counselor Education

Karolina Waldzinska, Newington, M.S. Criminal Justice

Budur Abdulatif Alsaleem, Newington, M.S. Early Childhood Education

Aaron William Read, Newington, M.S. Educational Leadership

Michael Jacob Snyder, Newington, M.S. Educational Leadership

Suzanne Marie Tate, Newington, M.S. Educational Leadership

Jamie Beth Urciuoli, Newington, M.S. Educational Technology

Danielle Ann Spina Stonkus, Newington, M.S. Mathematics

Jamie Beth Merritt-Hale, Newington, M.S. Reading and Language Arts

Dennis Peter Accomando, Newington, M.S. Special Education

Lukasz Siembida, Newington, M.S. Technology Management

Adnan Sohail, Newington, M.S. Technology Management

Nicole Marie Milewski, Newington, M.S. TESOL

Joseph William Adamski, Newington, MBA

Timothy Paul DiMauro, Newington, MBA

Elizabeth Anne Benfield, Newington, SYC Educational Leadership

Michelle Y. Failla, Newington, SYC Educational Leadership

Kathleen Fraser, Newington, SYC Educational Leadership

Laura Lynn Kelliher, Newington, SYC Educational Leadership

Andrea Eugenia Middlebrooks, Newington, SYC Educational Leadership

Gerald M. Hairston, Plainville, Ed.D. Educational Leadership

Megan Lynn Petit, Plainville, M.A. History

Glenn I. Waterman, Plainville, M.A. Mathematics

Jennie Diana Plucinik, Plainville, M.A. Psychology

Bruce M. Billouin, Plainville, M.S. Counselor Education

Stephanie Christina Fox, Plainville, M.S. Counselor Education

Linda Marie Mirabello, Plainville, M.S. Criminal Justice

Jessica Aimee Couture, Plainville, M.S. International Studies

Tiana M. Miano, Plainville, M.S. Marriage & Family Therapy

Mandy Rose Lucente, Plainville, M.S. Special Education

Melissa Ann Mazurek, Plainville, M.S. Special Education

Lauren Mikulak, Plainville, M.S. Special Education

Kristina Soultatos, Plainville, M.S. Special Education

Sai Prasad Krishnan, Plainville, M.S. Technology Management

Brittany Lee Day, Plainville, MBA

Robert William Johnson, Plainville, MBA

Rachel Joan Carvalho, Plantsville, M.S. Reading and Language Arts

Robert Donald Lalla, Plantsville, M.S. Special Education

Angela M. McIntyre, Plantsville, M.S. Special Education

Paul H. LaBelle III, Plantsville, MBA

Mary Helen Mauriello, Plantsville, MBA

Deborah Salka Crean, Plantsville, SYC Educational Leadership

Lindsay Samantha Ekegren, Plantsville, SYC Educational Leadership

John R ONeill, Plantsville, SYC Educational Leadership

Janet Evadne Mitchell Plymouth M.S. Criminal Justice

Diann J. Thomson, Southington, M.A. Information Design

Sarah Ann Baker, Southington, M.A. Modern Languages

Rosy Maria Pitruzzello, Southington, M.A. Modern Languages

Sean Ryan Dudley, Southington, M.S. Art Education

Jill Marie Crandall White, Southington, M.S. Communication

Meghan Elizabeth Diorio, Southington, M.S. Counselor Education

Christie Elizabeth Soltys, Southington, M.S. Counselor Education

Daniel James Mrazik, Southington, M.S. Criminal Justice

Amanda Rodriguez, Southington, M.S. Criminal Justice

Paul Joseph Sulzicki, Southington, M.S. Criminal Justice

Amber Lynn Carbone, Southington, M.S. Early Childhood Education

Jonelle M. Pappas, Southington, M.S. Educational Technology

Kerry Ann Holland, Southington, M.S. Marriage & Family Therapy

Karrin Williams Areias, Southington, M.S. Physical Education

Kiara Nicole Bonilla-Jusino, Southington, M.S. Physical Education

Christine Lynne Morin, Southington, M.S. Special Education

Tonia Lea Mongillo, Southington, M.S. Technology Management

Kelly Anne Schassler, Southington, M.S. TESOL

Brian Joseph Casale, Southington, MBA

Kimberly Joy Maron, Southington, MBA

Patrice B. Clynes, Southington, SYC Educational Leadership

Michael Stephen Garry, Southington, SYC Educational Leadership

Heather McCormack Perkins, Southington, SYC Educational Leadership

Rita Harding Stearns, Southington, SYC Educational Leadership

Kathryn Couzens Wakefield, Southington, SYC Educational Leadership

Madhavi Kondamudi, Unionville, M.S. Computer Info. Technology

Amanda Failla, Unionville, M.S. Special Education

Kristin Ann Klemeshefsky, Waterbury, M.A. English

Moshe Yehuda Schwarz, Waterbury, M.S. Biological Science- Anesthesia

Ashley J. Moore, Waterbury, M.S. Communication

Manuel Gabriel Llano-Martinez, Waterbury, M.S. Counselor Education

Stephanie Margaret McCormack, Waterbury, M.S. Counselor Education

Milagros Velez, Waterbury, M.S. Counselor Education

Christina Marie Orzechowski, Waterbury, M.S. Early Childhood Education

Ariela Papajani, Waterbury, M.S. International Studies

Alexandra Isaac-Martinez, Waterbury, M.S. Marriage & Family Therapy

Colleen Karen Penny, Waterbury, M.S. Marriage & Family Therapy

Jessica Ellen Eaton, Waterbury, M.S. Special Education

Katie O’Toole, Waterbury, M.S. Special Education

Xinyu Li, Waterbury, M.S. TESOL

Megan M. Taylor, Waterbury, MBA

Helen Elizabeth Albert, Waterbury, SYC Educational Leadership

Gretchen Marie Uryase Wehtersfield M.S. Art Education

Berjana McElrath, Wethersfield, M.A. Biomolecular Sciences

Kaitlyn Elizabeth Frakl, Wethersfield, M.A. Teacher Education

Joseph Costardo, Wethersfield, M.S. Art Education

Michelle Sebak, Wethersfield, M.S. Counselor Education

Alicia Cruz Marhefki, Wethersfield, M.S. Marriage & Family Therapy

David J. Mlodzinski, Wethersfield, M.S. Physical Education

Jennifer Lynn Adams, Wethersfield, M.S. Reading and Language Arts

Alyssa Rae Frohlinger, Wethersfield, M.S. Reading and Language Arts

Carly Lawrence Carew, Wethersfield, M.S. Special Education

Philippe D. Carson, Wethersfield, M.S. Special Education

Nicholas Federici, Wethersfield, M.S. STEM Education

John Kenneth Higham, Wethersfield, MBA

Michael Anthony Mal, Wethersfield, SYC Educational Leadership

Patricia S Murray, Wethersfield, SYC Educational Leadership

Theresa Theresa Raposo Raposo, Wethersfield, SYC Educational Leadership

Elisabeth G. Peterson, Wethersfield, SYC Reading and Language Arts

Danica Lynn Ackerman, Wolcott, M.A. Modern Languages

Jessica K. White, Wolcott, M.S. Educational Studies

Qi Li Kuang, Wolcott, M.S. Educational Technology

Alecia Lorraine Walkuski, Wolcott, M.S. Reading and Language Arts

Kate Elizabeth Anderson, Wolcott, M.S. Special Education

Michelle Marie Signor, Wolcott, M.S. Special Education

William H. Notation, Wolcott, M.S. STEM Education

Rachel Anne Mroz, Wolcott, SYC Educational Leadership



Posted in The Bristol Press, General News on Thursday, 18 May 2017 21:49. Updated: Thursday, 18 May 2017 21:52.